Staj

ZORUNLU STAJ / İŞ YERİNDE UYGULAMA

Üniversitemizde uygulanan zorunlu staj süreleri aşağıdaki şekildedir.

  • Meslek Yüksekokulu tüm programlarında Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür. Yalnızca Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümlerinde Zorunlu Yaz Stajı bulunmamaktadır.
  • Fen-Edebiyat Fakültesinde yalnızca Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde 30 iş günü Zorunlu Yaz Stajı bulunmakta olup diğer bölümlerde Zorunlu Yaz Stajı bulunmamaktadır.
  • Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinden Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür.

Grafik Tasarımı bölümünde; (1) Ajans stajı ve (2) Matbaa stajı  
Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünde; (1) Tekstil Stajı (Baskı veya Dokuma) ve 
(2) Moda Stajı (Giysi) olmak üzere her bir alanda 15’er günden toplam 30 gün yapabilirler.

Çizgi Film ve Animasyon bölümü alanıyla ilgili dijital ajanslarda, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ise restoran, otel, kafe, catering ve endüstriyel mutfak üretimi yapan gıda işletmelerinde 30 gün şeklinde yapılır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için staj 6. Yarıyıl bitirildikten sonra başlar ve tek seferde gerçekleştirilir. Diğer Bölümlerde ise 4.yarıyıl bitirildikten sonra staja başlanabilir.

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür. Ancak Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü ile Uluslararası İlişkiler İngilizce/Türkçe bölümlerinde Zorunlu Yaz Stajı bulunmamaktadır.
  • İletişim Fakültesinde Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür.
  • Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde 

Mimarlık, İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinde 28 iş günü işyerinde uygulama bulunmaktadır. Bu bölümlerde İşyerinde uygulama, 3. sınıfın yaz döneminde veya 4. sınıfta Uygulama Dersinin kayıtlandığı yarıyılda gerçekleştirilir.

Mühendislik bölümlerinde ise 7+1 sistemine göre 60 iş günü işyerinde uygulama bulunmaktadır. Mühendislik bölümlerinde İşyerinde uygulama 8.dönem (4.sınıf Bahar dönemi) içerisinde gerçekleştirilir.

Detaylar ilgili Bölüm Başkanlıklarından öğrenilebilecektir.

  • Sağlık Bilimleri Yüksek Okulunda Klinik ders uygulamaları Yüksekokul bölüm başkanlıkları tarafından yürütülmekte olup ArelKAM tarafından herhangi bir staj işlemi yapılmamaktadır. Detaylar için danışman hocanız ile görüşebilirsiniz.
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programlarında 30 iş günü Doktora programlarında ise 60 iş günü klinik uygulama bulunmaktadır.

*Zorunlu Staj bulunmayan bölümlerde okuyan öğrenciler isterlerse Gönüllü olarak staj yapabilirler.

*Detaylı bilgi için ilgili Fakülte/Yüksekokul staj yönergesine bu linkten ulaşabilirsiniz.
 

GÖNÜLLÜ STAJ

Üniversitemizin tüm Fakülte/Yüksekokul ve bölümlerinde okuyan öğrenciler isterlerse gönüllü staj yapabilirler. Gönüllü staj süresi boyunca İş Kazası ve Meslek Hastalığı sigortası işlemleri Üniversite tarafında yapılmakta olup bunun için “arelkariyer.arel.edu.tr“ öğrenci sayfasından gerekli olan tüm staj işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

*Detaylar için linkte bulunan Staj işlemleri kılavuzundan yardım alınız.

MYO SAĞLIK BÖLÜMLERİ STAJ ANKETİ ve STAJ YERLEŞTİRME SÜRECİ

MYO Sağlık bölümlerinden (Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez Teknolojisi, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri)  Zorunlu yaz stajı yapacak olan öğrenciler her yıl 31 Aralık tarihine kadar arelkariyer sisteminde yayınlanan ArelKAM staj anketini doldurarak staj yerinin ArelKAM tarafından bulunmasını talep edebilir. Ancak (GANO) Genel Ağırlıklı Not Ortalaması 2,50 ve üzerinde olması şartı aranmaktadır. GANO değerlendirilirken her yıl güz dönemi bitiminde not girişlerinin tamamlanmasından sonraki güncel durumuna bakılır (GANO‘ ya muaf olunan dersler ve transkripte işlenen tüm notlar dâhildir). Bu dönemden sonra değişen GANO dikkate alınmaz.

Staj yerleştirmesine hak kazanan MYO Sağlık Bölümü öğrencilerinin listesi her yıl Mart ayında ArelKAM tarafından duyurulur. Listeye yapılacak itirazlar duyuru tarihinden itibaren 2 hafta içerisinden dilekçe ile ArelKAM ofisine yapılmalıdır. Hak kazanan öğrencilerin staj yerleştirmeleri not ortalaması esas alınarak ‘Yaz Staj’ dönemi başlamadan önce tamamlanır.

Staj anketini süresinde dolduramamış öğrenciler isterlerse YEDEK/EK YERLEŞTİRME LİSTESİNE isimlerini yazdırabilirler. Firmalardan yapılan stajyer talebi fazla olması durumunda EK LİSTEDEKİ öğrencilerden yönlendirme yapılacaktır.

(GANO) Genel Ağırlıklı Not Ortalaması 2,50 ve üstü şartını sağlayan Meslek Yüksekokulu Sağlık Bölümü öğrencileri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kamu/Devlet Hastanelerinde staja yerleştirilebilmektedir. (GANO esas alınırken her yıl güz yarıyılı sonuna kadar transkripte işlenmiş olan tüm yarıyıl notları esas alınır.)

ARELKAM STAJ İLANLARI VASITASIYLA ÖĞRENCİLERİN DESTEKLENMESİ

ArelKAM zorunlu staj / yerinde uygulama yapacak öğrenciler için çözüm ortağı olduğu firmaların staj ilanlarını arelkariyer web sayfası ilanlar bölümünde duyurmaktadır. Öğrencilerimiz staj ilanlarına başvuru yaparak kabul edilmesi halinde stajlarını ilgili firmalarda yapabilmektedir. ArelKAM tüm öğrencilere ilanlar vasıtasıyla staj yeri bulma konusunda destek olmaktadır. 
*Öğrencilerimizin ilanlara başvuru yapabilmeleri için arelkariyer’e öğrenci girişi yaparak güncel özgeçmişleriyle başvuru yapmaları gerekmektedir.

STAJ İŞLEMLERİ

Zorunlu veya Gönüllü Staj yapacak öğrenciler, staj yapacağı firma ile anlaştıktan sonra staj işlemleri için  “ arelkariyer.arel.edu.tr “ öğrenci sayfasına üye olmalıdır. Üye olan öğrenciler, öğrenci girişi yaptıktan sonra “ STAJ > STAJ BAŞVURUSU ” sekmesinde yer alan başvuru işlemlerini “ Staj İşlemleri Kılavuzu ” yardım alarak gerçekleştirebilirler. Staj başvuru işlemleriyle ilgili tüm detaylar kılavuzda bulunmakta olup staj işlemlerinizi bu kılavuzdan faydalanarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Staj işlemleri son aşaması olan 4. adımda bulunan Staj Onay Formunun/Staj Sözleşmesinin bir nüshasını firmadan onaylı bir şekilde staj başlangıç tarihinden en az 10 iş günü önce ArelKAM’ a teslim etmeyen öğrencinin sigorta işlemleri başlamayacağından, stajı yapması durumunda da yapılan staj geçersiz sayılır.
*Staj İşlemleri Kılavuzu

ZORUNLU STAJ / İŞYERİNDE UYGULAMA KURALLARI

Zorunlu staj yapacak öğrencilerin staj sürecinde herhangi bir sorun yaşamamaları için staj kurallarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Zorunlu Yaz Stajı/İş Yerinde Uygulama yapacak tüm öğrenciler “arelkariyer.arel.edu.tr“ adresinden tüm staj işlemlerini tamamlamalı ve staj onay formunun/staj sözleşmesinin onaylanmış bir nüshasını staj başlangıç tarihinden en az 10 iş günü önce ArelKAM ofislerine teslim etmelidir.

Staj onay formunda/Staj sözleşmesinde yazılı staj başlangıç ve bitiş tarihleri arasında staj sigortası yapıldığından bu tarihler dışında staj yapılamaz ve yapılması durumunda geçersiz sayılır.

Zorunlu Yaz Stajı/İş Yerinde Uygulama yapan öğrencilerin, staj süresi boyunca devamsızlık hakkı bulunmamaktadır. Yalnızca mücbir sağlık sorunları nedeniyle tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan sağlık raporu ile mazeretli devamsızlık yapabilir. Raporlu olunması durumunda ArelKAM’ a bildirilmeli, raporlu olunan eksik günler staj bitiş süresinin sonuna eklenerek eksik gün sayısı kadar staj yapılmalıdır.

Öğle tatili hariç günlük yedi buçuk saatten az staj yapılamaz. Yarım günlük çalışmalar stajdan sayılmaz. Pazar günleri, resmi tatil günleri staj yapılamaz ve staj yapılması durumunda da kabul edilmez. Yarıyıl içinde ‘İş Yerinde Uygulama’ yapan öğrenciler ayrıca ders ve sınavların olduğu günlerde de staj/uygulama yapamazlar.

Zorunlu Yaz Stajı hafta içi 5 tam günden az yapılamaz. Firma Cumartesi günleri tam gün çalışıyorsa Cumartesi günleri de staj yapılabilir. Ancak yaz okulundan ders alan öğrenciler haftanın 3 tam günü staj yapmak şartıyla yaz okulu ile birlikte staj yapabilirler.
 

STAJ DEFTERİ TESLİM SÜRECİ

Staj defteri yalnızca Zorunlu Staj/İş yerinde uygulama yapan öğrencilere verilir ve bu öğrenciler tarafından doldurulması zorunludur. Staj işlemlerini tamamlayan öğrenciler “ arelkariyer.arel.edu.tr “ sayfasında “Staj Durumu“ sekmesinden adlarına düzenlenen staj defterine ulaşabilirler. Staj defteri, zorunlu staj yapan öğrenciler tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve firma yetkilisine tam ve eksiksiz olarak onaylatılmalıdır. Staj defteri teslim süresi fakültelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Staj defterleri ilgili Fakülte/Yüksekokul staj yönergesinde belirtilen sürede ArelKAM ofislerine teslim edilmelidir. Aksi durumda staj defteriniz kabul edilmeyebilir.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğrencileri, İş Yerinde Uygulama dersinin kayıtlandığı yarıyılın Final sınavlarına kadar uygulama dosyasını ArelKAM’ a onaylattırdıktan sonra öğrencisi olduğu Bölüm Başkanlığına teslim edecektir.

*Staj Defteri doldurma kuralları hakkında bilgiye Staj İşlemleri Kılavuzundan ulaşabilirsiniz.
*Staj Defteri Teslim Süreleri hakkında bilgi için Fakülte/Yüksekokul Staj Yönergelerine buradan ulaşabilirsiniz.
*STAJ ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara  Staj SSS ulaşabilirsiniz.